GyneFix®

 •  Informacja o systemie antykoncepcyjnym GyneFix®:
 • System antykoncepcyjny GyneFix® jest nowoczesną niehormonalną wkładką domaciczną, która zapobiega zajściu w ciąże. Mechanizm działania to przede wszystkim efekt plemnikobójczy jonów miedzi uwalnianych przez walcowate koraliki nawleczone na nylonową nitkę, którą ginekolog umieszcza w jamie macicy. Nylonowa nitka z nawleczonymi koralikami miedzianymi umieszczana jest w macicy w czasie miesiączki za pomocą specjalnego aplikatora. Na jednym z końców nitki jest węzeł kotwiczący, który pozwala zawiesić nitkę w dnie macicy, jej najgrubszej części, w której układ włókien mięśniowych tworzy beleczkową strukturę. Nitka z koralikami swobodnie zwisa w jamie macicy. Efekt anykoncepcyjny jest natychmiastowy. Po usunięciu wkładki GyneFix® płodność wraca natychmiast . GyneFix® przeznaczony jest dla kobiet zainteresowanych długotrwałą antykoncepcją, do 5 lat. System antykoncepcyjny GyneFix® może być zastosowany u wszystkich zdrowych kobiet, niebędących w ciąży, w tym kobiet, które nie rodziły siłami natury i tych, które przeszły cięcie cesarskie. Jest szczególnie polecany kobietom ze zmniejszoną objętością jamy macicy, gdyż wkładka jest mała, elastyczna i bezszkieletowa. System GyneFix® może być stosowany u kobiet z obfitymi miesiączkami, z mięśniakami, palącymi papierosy i nadużywającymi alkohol, z tendencją do zakrzepicy, z cukrzycą, z nadciśnieniem tętniczym, z zaburzeniami hormonalnymi. Zalety GyneFix® to brak zawartości hormonów, przez co nie wpływa na cykl hormonalny, nie powoduje depresji, spadku libido, bólów głowy ani wzrostu masy ciała. W porównaniu z tradycyjnymi wkładkami antykoncepcyjnymi system GyneFix® charakteryzuje się: dopasowaniem do małych macic nieródek, jest mały i elastyczny, lepiej tolerowany, efektywny (skuteczność ponad 99,7%), bezpieczny, bardzo małe ryzyko wypadnięcia, wysoki odsetek kontynuacji. Jest nazywany precyzyjną antykoncepcją wewnątrzmaciczną lub antykoncepcją szytą na miarę. System GyneFix® najlepiej zakładać w ostatnich dniach miesiączki, gdy ujście kanału szyjki macicy jest otwarte, można założyć tuż po poronieniu oraz 3 miesiące po porodzie. W trakcie zakładania GyneFix® mogą wystąpić dolegliwości bólowe, których stopień odczuwania zależy od progu bólowego kobiety. Polecane jest przyjęcie przed zabiegiem tabletki przeciwbólowej (paracetamol, ibuprofen) lub zastosowanie znieczulenia miejscowego szyjki macicy. Wieloletnie badania wykazały bezpieczeństwo zakotwiczenia wkładki w macicy i pełen powrót płodności po jej usunięciu. Założenie wkładki trwa kilka minut i jest wykonywane pod kontrolą obrazu ultrasonograficznego.
  Przeciwskazania, środki ostrożności i działania uboczne
  Przeciwskazaniami do założenia systemu GyneFix® są: zakażenie narządów płciowych, obecny stan zapalny narządów płciowych, choroby przenoszone drogą płciową, zmiany nowotworowe narządów płciowych ( aktualna cytologia), ciąża, wady macicy, niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych, białaczka w trakcie leczenia lekami immunosupresyjnymi, przewlekle leczenie glikokortykosterydami, uczulenia na metale (miedź). System GyneFix® nie zapobiega chorobom przenoszonym drogą płciową i infekcjom intymnym.
  Działania uboczne. Zanim organizm przyzwyczai się do GyneFix®, przez kilka pierwszych dni po jego założeniu mogą wystąpić plamienia i ból w podbrzuszu, które stopniowo ustępują. Pierwsza miesiączka może być obfitsza niż zwykle, z reguły kolejne miesiączki są już zwykłe. W pierwszych 7 dniach po założeniu istnieje bardzo małe ryzyko wypadnięcia wkładki, dlatego współżycie płciowe można rozpocząć dopiero po obowiązkowym badania kontrolnym. Nie zaleca się też stosowania tamponów przez pierwsze 3 miesiące. Istnieje też bardzo małe ryzyko przebicia macicy w czasie zakładania systemu i może być konieczność operacyjnego usunięcia wkładki (zabieg operacyjny histeroskopowy lub laparoskopowy).
  Producent sytemu GyneFix® – CONTREL EUROPE n.v. Incubatie- en innovatiecentrum, Technologiepark 3 B1 (Universiteit Gent), 9052 Gent (Zijnaarde) Belgie , www.wildemeersch.com lub www.gynefix.pl
  Dystrybucja i zakładanie sytemu tylko przez upoważnionych przez firmę ginekologów.